کش سایت، بهینه سازی سرعت بارگزاری، وردپرس

در هر درخواست کاربر و بازدید کننده سایت فرآیندهای مختلفی صورت می پذیرد تا سایت برای مرورگر بازدید کننده ارسال شود، از کوئری ها و درخواست های پایگاه داده تا خوانش محتوای HTML و استایل و فراخوانی فایل های جاوااسکریپت، این فرآیندها در هر درخواست تکرار می شوند و احتمالاً ثمره ی بسیاری از تکرارها عین هم هستند، هر فرآیند زمان مختص به خود را در بارگزاری دارد، اما چه می شود اگر نتیجه ی فرآیند ذخیره شود و در درخواست های بعدی بدون سیر مراحل زمانبر پردازش و رجوع به پایگاه داده به صورت مستقیم از مخزن ذخیره برای کاربر ارسال شود.

منظور از کش در بارگزاری سایت ذخیره و آماده سازی بخش های پر مصرف سایت است تا بدون پردازش مجدد در درخواست کاربر و به صورت آماده به مرورگر کاربر ارسال شوند.

در وردپرس به منظور مجهز کردن سایت به کش دست کم دو سر فصل مستقیم کش موجود است، کش صفحات به صورت HTML و کش آبجکت که خود فرآیندهای خوانش از پایگاه داده را جهت استفاده ی مجدد کش می کنند، در ادامه به پلاگین های مربوط به هر بخش پرداخته شده است.

کش HTML

به منظور مجهز سازی سایت به کش اچ تی ام ال پلاگین های مختلفی برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس موجود است اما آنچه به نظر بی دردسر، سریع در نصب و سریع در تخلیه ی کش است

WP Super Cache

این افزونه که توسط شرکت Automattic که متشکل از بنیانگذاران وردپرس است ساخته شده متمرکز بر کش HTML است و نتیجه ی فرآیندهایی که منجر به تشکیل برگه های وبسایت می شود را ذخیره کرده و در هر درخواست برای کاربر سِرو می کند،

پیوند افزونه در مخزن وردپرس

کش Object

همانطور که مختصری پیشتر اشاره شد در خوانش محتوا از پایگاه داده، چه محتوای قید شده به عنوان نوشته چه محتوایی که شامل تنظیمات یا ساختار برگه های سایت می شود، هر بار آبجکتی تعریف شده و با PHP از پایگاه داده فراخوانی می شود، اما هست پلاگینی که این فرآیند را کش می کند و در عوض فرآیند درخواست، کش آبجکت را برای سیستم سِرو می کند که ثمره ی آن رسیدن نتیجه با سرعت بیشتر به دست کاربر است.

Docket Cache – Object Cache Accelerator

افزونه ی داکت کش کار کش کردن فرمانهای کوئری و درخواست‌های پایگاه داده را به انجام می رساند تا در هر بار لُود سایت فرآیند خوانش کوئری های تکراری از طریق اسکریپت وردپرس انجام نگیرد و نتیجه ای آماده در اختیار سیستم وردپرس برای سِرو برای کاربر در دسترس باشد.

پیوند افزونه در مخزن وردپرس

کش سایت تاکتیک مناسبی برای افزودن سرعت بارگزاری سایت است با اینحال ضروری است پس از هر بار تغییر در ساختار طرح از جمله تغییر در اچ تی ام ال(HTML) و یا استایل(CSS) سایت، کش سایت پاکسازی شود تا طرح قبلی به جای طرح نو به نمایش در نیاید، با اینحال و با پاک شدن کش گاهی مشاهده می شود که مرورگر طرح قبلی را به جای طرح نو به نمایش می گزارد که دلیل این موضوع کش شدن برگه ی سایت از جانب مرورگر است که با زدن کلیدهای کنترل و اف ۵(Cntrl+F5) در مرورگر موضوع بر طرف می شود اما اگر ما کاربر نباشیم و بخواهیم برای مرورگر کاربر و بازدید کننده ضروری کنیم که کش را پاک کند و نسخه ی جدید را بارگزاری کند چاره چیست، برای این موضوع نیز می توان فرمان را در هیدر اچ تی ام ال برای زدودن کش مرورگر کاربر ارسال کرد و یا از پلاگینی در مخزن وردپرس بهره برد تا کش مرورگر بازدید کننده را پاک کند و مرورگر ورژن جدید سایت را لُود کند. در ادامه به معرفی این افزونه پرداخته شده.

Prevent Browser Caching

افزونه جلوگیری از کش مرورگر حالات مختلفی را برای ارسال دستور برای پاک کردن کش مرورگر بازدید کننده پشتیبانی می کند، از حالت حذف کش در هر درخواست لود سایت تا حذف دستی تنها برای اولین درخواست لود سایت.

پیوند افزونه در مخزن وردپرس

کش سایت از عوامل موثر در بارگزاری سریع سایت است که بر سئو و ارتقای سایت تاثیر گذار است، در نوشته سئو و تاکتیک های آن و بهینه سازی سرعت بارگزاری سایت به این موارد پرداخته شده است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *