مینیفای و کمباین فایل های استاتیک همچون استایل و جاوا اسکریپت

کمباین(Combine) و مینیفای(Minify) فایل های ثابت نظیر استایایل(CSS) و جاوااسکریپت(JS). به حداقل رساندن حجم فایل ها مینیفای و یکی سازی فایل‌ها کمباین است.

وردپرس معتقد است کوچکترین واحد های استایل نیز مناسب است تابع خود را داشته باشند و به صورت پی اچ پی تعریف شوند اما گوگل مانعی نمی‌بیند به صورت هارد کد(Hardcode) در بتن کد، استایلی کوتاه به آن افزوده شود.

مینیفای(Minify)

مینیفای، در خصوص بهینه سازی فایل های استاتیک در بخش استایل و جاوا اسکریپت در مورد مینیفای(Minify) هدف حذف چند مورد است تا ماشین سریع تر محتوای فایل را خوانده و ترتیب اثر دهد، به عنوان مثال حذف خطوط تا کدها پشت سر هم در یک خط نوشته شوند و یا حذف فاصله تا تمامی کدها به هم چسبیده شوند یا حذف توضیحاتی که میان استانداردهای کامنتینگ نوشته می شود و تاثیری در کد ندارند و تنها یاد آوری و شرحی برای کد نویس هستند تا در مراجعات بعدی سریع تر با کد ارتباط بگیرد، خطوط و فاصله ها در کدها ایجاد می شوند تا کد نویس راحت تر بتواند آنها را بخواند.

برای مینیفای فایل های استایل و جاوا اسکریپت احتمالاً راه های مختلفی باشد، به عنوان مثال ایجاد دو فایل از یک محتوا که یکی مینیفای شده و دیگری جهت خواندن توسط کد نویس و ویرایش است، اما اینکه به صورت دستی هر بار فاصله ها و خطوط و کامنتها حذف شوند به نظر امری فاجعه بار است، برای این موضوع یک راه استفاده از برخی از سایت ها است که به صورت آنلاین مینیفای را به انجام می رسانند، با جستجوی ساده در گوگل

Minify CSS online

Minify JS online

به راحتی چندین سایت برای مینیفای یا رساندن فایل به حداقل حجم ممکن وجود دارد که می توان بهره برد اما این موضوع نیز مشکل یا مشکلات خود را دارد و باید پس از هر ویرایش و تغییر، نتایج را به صورتی دستی به سایت برد و فایل مینیفای شده را به صورت دستی در سایت گنجاند، اما اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهره می برید کار سر راست و آسان خواهد بود، هستند افزونه هایی که در سایت کار مینیفای را انجام می دهند و نتیجه را به صورت خودکار در سایت بارگزاری می کنند.

کمباین(Combine)

کمباین، در طرف دیگر بهینه سازی سایت فایل های استاتیک همچون استایل و جاوا اسکریپت موضوع کمباین یا ترکیب و یکی سازی فایل ها مطرح است، به عنوان مثال در برگه HTML یا در صفحات وردپرس ممکن است ما از پلاگین های مختلفی بهره ببریم که احتمالاً هر یک استایل و جاوااسکریپت خود را دارند و برای بارگزاری هر یک از آنها یک درخواست HTML مجزا صادر می شود که بارگزاری سایت را سنگین می کند که در نتیجه سرعت لُود سایت پایین می آید، در موضوع کمباین تمامی فایل‌های استایل در یک فایل استایل ذخیره می شوند و آن تک فایل استایل که مجموع تمامی استایل ها است در سایت بارگزاری می شود، در خصوص جاوا اسکریپت هم شیوه ی کار به همان ترتیب فایل استایل است و تمامی فایلهای جاوااسکریپت در یک فایل ذخیره شده و بارگزاری می شوند و در نتیجه تنها با یک درخواست اچ تی ام ال(HTML) تمامی فایلهای استایل یا جاوااسکریپت بارگزاری می شود.

برای بهینه سازی فایل های استاتیک در وردپرس پلاگین های مختلفی موجود است که برخی تنها امر مینیفای یا کمباین را به انجام می رسانند و برخی هر دو کار مینیفای و کمباین را یکجا پشتیبانی می کنند. در ادامه به معرفی پلاگین در این خصوص پرداخته شده است.

افزونه Autoptimize

این افزونه امکانات مختلفی را در اختیار می گذارد همچون کش HTML یا لود تصاویر در صورت نیاز اما آنچه مد نظر ماست در این بخش مینیفای و کمباین فایلهای استایل و جاوااسکریپت است که این افزونه به خوبی به انجام می رساند و البته خالی کردن کش فایل های استایل و جاوااسکریپت نیز در آن به سادگی با کلیک بر روی لینک موجود در ادمین بار وردپرس میسر است.

پیوند پلاگین در مخزن وردپرس

در خصوص اهمیت مینیفای و کمباین فایل های استایل در سرموضوع سئو و تاکتیک های آن در بخش و نوشته بهینه سازی سرعت بارگزاری سایت سخن به میان آمده است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *